O FESTIWALU

Modernizm ma wiele twarzy i wcieleń, bogatą historię i silny wpływ na współczesność. Od kilku lat dyskutowany jest znacznie  szerzej, w niektórych środowiskach stał się nawet modny, choć – jak to bywa w przypadku mód – zainteresowanie nim jest tyle intensywne, co powierzchowne. Przez jednych nadal jest więc odsądzany od czci i wiary, przez innych traktowany jak obiekt bezrefleksyjnego kultu. Bez wątpienia był rewolucją w kształtowaniu przestrzeni i środowiska codziennego życia, choć wydaje się, że, w powszechnej świadomości, przewrót ten nie został jeszcze do końca intelektualnie i społecznie „przetrawiony”. Bo czy dokonania dwudziestowiecznego modernizmu są dobrze poznane i zrozumiane? Na ile powszechna wiedza przekracza znajomość kilku ikonicznych nazwisk i budynków, cytatów lub bon motów powiązanych z modernizmem? Przeciętny odbiorca doświadczający przestrzeni ukształtowanej przez myśl modernistyczną zasługuje, by otrzymać na jej temat jak najwięcej atrakcyjnie i przystępnie podanej wiedzy. Dostarczy jej „Nowy plan” – coroczny festiwal poświęcony modernistycznej architekturze, urbanistyce i sztuce organizowany wspólnie przez poznański oddział SARP oraz Inicjatywę „Centrum Otwarte”.

„Nowy plan” przeznaczony jest zarówno dla specjalistów, entuzjastów, jak i laików. Ma zamiar skupiać się za każdym razem na innym zagadnieniu, zjawisku, okresie lub twórcach architektury modernistycznej. Lokując się w Poznaniu ma ambicje podkreślenia roli modernizmu w rozwoju powojennego miasta, ale chce także sięgać dalej – umieszczając wątki lokalne w szerokim, ogólnopolskim lub światowym kontekście.

 

PIERWSZY RAZ 

Dokładnie 90 lat temu, w 1929 roku, pierwszy raz zawitał do Poznania rewolucyjny nurt w architekturze: modernizm. Nowoczesne pawilony stanęły na terenach Powszechnej Wystawy Krajowej (PeWuKi) – imprezie, która także po raz pierwszy (i jedyny) odbyła się w odrodzonej Rzeczpospolitej.  Po raz pierwszy poznaniacy i goście wystawy mieli okazję zapoznać się wtedy nie tylko z dorobkiem młodego państwa, ale i z najnowszymi trendami w architekturze i wystawiennictwie. Wreszcie, na potrzeby PeWuKi, Poznań szybko się modernizował i rozbudowywał wprowadzając (również po raz pierwszy) wiele innowacji i udogodnień.

Ten pionierski modernistyczny zryw jest tematem II Festiwalu architektury i sztuki modernistycznej NOWY PLAN organizowanego przez poznański oddział SARP i inicjatywę Centrum Otwarte. Towarzyszyć mu będzie wystawa zatytułowana PIERWSZY RAZ (przygotowana we współpracy z Grupą MTP).

Festiwal i wystawa skupiają się jednak nie tylko na pierwszym wejściu modernizmu do miasta, ale też kilku innych wątkach związanych z PeWuKą, które będą tematem wykładów, debat i spacerów architektonicznych.  Jak rozwinąłby się Poznań bez PeWuKi? W jak silny sposób modernistyczna architektura ekspozycji wpłynęła na kształt budynków stawianych w latach 30.? Jak wielki był kontrast między nowoczesnością prezentowaną na wystawie, a stanem ówczesnej Rzeczpospolitej? Jak prezentowała się PeWuKa na tle innych ekspozycji dwudziestolecia międzywojennego w Europie i na świecie? Wreszcie, jak miała wyglądać druga edycja imprezy planowana w Warszawie na rok 1944?

 

PROGRAM

AKTUALNOŚCI

 

ORGANIZATORZY

Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) to organizacja

o wieloletniej tradycji zrzeszająca architektów oraz osoby
związane z architekturą. Tworzą ją ludzie w różnym wieku,

o rozmaitych poglądach i doświadczeniach. Założeniem SARP

jest dbałość o ład przestrzenny i jakość architektury

powstającej wokół nas. SARP to także organizacja animująca

wydarzenia kulturalno-oświatowe związane z promocją
dobrej architektury, a także tworząca warunki dla rozwoju

twórczości architektonicznej i jej ochrony.

„Centrum Otwarte” to inicjatywa, której
celem są długotrwałe przemiany poznańskiej przestrzeni publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem centrum miasta. To forum spotkań i wymiany myśli oraz doświadczeń dostępnych dla zróżnicowanych środowisk; ideowa kontynuacja dokonań Poznań Design Festiwal oraz nieformalnej inicjatywy „Otwarte” która działała w mieście w latach 2012-15.

 

„CO” to zaczyn miejskiego think tanku, platforma spotkań, wymiany myśli, idei i rozwiązań, dzięki którym uda wypracować się innowacyjne działania z zakresu architektury, designu i urbanistyki.

 

MEDIA

 

Pliki do pobrania

Informacja prasowa do pobrania

Logotyp festiwalu do pobrania

Zdjęcia z festiwalu do pobrania

Show More

KONTAKT

Stowarzyszenie Architektów Polskich o. Poznań
ul. Stary Rynek 56
61-772 Poznań
email: wspolpraca.sarppoznan@gmail.com

Centrum otwarte
ul. Masztalarska 8, II piętro (w Estrada Poznańska)
email: biuro@centrumotwarte.pl

© 2018 SARP

Stary Rynek 56, 61-772 Poznań

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now