top of page
Nowy Plan_2024_www_header_1188x522.png

O FESTIWALU

Modernizm ma wiele twarzy i wcieleń, bogatą historię i silny wpływ na współczesność. Od kilku lat dyskutowany jest znacznie  szerzej, w niektórych środowiskach stał się nawet modny, choć – jak to bywa w przypadku mód – zainteresowanie nim jest tyle intensywne, co powierzchowne. Przez jednych nadal jest więc odsądzany od czci i wiary, przez innych traktowany jak obiekt bezrefleksyjnego kultu. Bez wątpienia był rewolucją w kształtowaniu przestrzeni i środowiska codziennego życia, choć wydaje się, że, w powszechnej świadomości, przewrót ten nie został jeszcze do końca intelektualnie i społecznie „przetrawiony”. Bo czy dokonania dwudziestowiecznego modernizmu są dobrze poznane i zrozumiane? Na ile powszechna wiedza przekracza znajomość kilku ikonicznych nazwisk i budynków, cytatów lub bon motów powiązanych z modernizmem? Przeciętny odbiorca doświadczający przestrzeni ukształtowanej przez myśl modernistyczną zasługuje, by otrzymać na jej temat jak najwięcej atrakcyjnie i przystępnie podanej wiedzy. Dostarczy jej „Nowy plan” – coroczny festiwal poświęcony modernistycznej architekturze, urbanistyce i sztuce organizowany wspólnie przez poznański oddział SARP oraz Inicjatywę „Centrum Otwarte”.

„Nowy plan” przeznaczony jest zarówno dla specjalistów, entuzjastów, jak i laików. Ma zamiar skupiać się za każdym razem na innym zagadnieniu, zjawisku, okresie lub twórcach architektury modernistycznej. Lokując się w Poznaniu ma ambicje podkreślenia roli modernizmu w rozwoju powojennego miasta, ale chce także sięgać dalej – umieszczając wątki lokalne w szerokim, ogólnopolskim lub światowym kontekście.

Nowy Plan_2024_www_ilustracja_v1.png
O festiwalu
KOŚCIOŁY

Nowy Plan_2024_www_header_1188x267.png

ARCHITEKTURA NA WIARE 

Tematem przewodnim 7 edycji festiwalu będzie architektura sakralna, pod hasłem ARCHITEKTURA NA WIARĘ. Jest to w Polsce architektura powstała ruchem społecznym - najczęściej jako przejaw buntu przeciw władzy i próba zbudowania miejsca rozwoju idei wolnościowych. Nie było drugiej dziedziny architektury, która – na tak wielką skalę – miałaby mecenasa innego niż Państwo. Nie było też innych obiektów stawianych z tak silnym oddolnym społecznym wsparciem, zarówno w formie pracy, jak i finansów. Jak dziś społeczeństwo patrzy na te obiekty, jaka będzie ich przyszłość w laicyzującym się społeczeństwie. Czy jesteśmy gotowi na zmianę kościołów na galerię sztuki, hotele czy szkoły?

Program
Nowy Plan_2024_background-03.png

PROGRAM FESTIWALU 

Nowy Plan_2024_www_event_10 (2).png

ORGANIZATORZY

Nowy Plan_2024-53.png

Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań (SARP/o. Poznań) to organizacja o wieloletniej tradycji zrzeszająca architektów oraz osoby związane z architekturą. Tworzą ją ludzie w różnym wieku, o rozmaitych poglądach i doświadczeniach. Założeniem SARP jest dbałość o ład przestrzenny i jakość architektury powstającej wokół nas. SARP to także organizacja animująca wydarzenia kulturalno-oświatowe związane z promocją dobrej architektury, a także tworząca warunki dla rozwoju twórczości architektonicznej i jej ochrony.

Nowy Plan_2024-51.png

„Centrum Otwarte” to inicjatywa, której celem są długotrwałe przemiany poznańskiej przestrzeni publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem centrum miasta. To forum spotkań i wymiany myśli oraz doświadczeń dostępnych dla zróżnicowanych środowisk; ideowa kontynuacja dokonań Poznań Design Festiwal oraz nieformalnej inicjatywy „Otwarte” która działała w mieście w latach 2012-15. „CO” to zaczyn miejskiego think tanku, platforma spotkań, wymiany myśli, idei i rozwiązań, dzięki którym uda wypracować się innowacyjne działania z zakresu architektury, designu i urbanistyki.

Nowy Plan_2024-52.png

Punkt Wspólny (wcześniej: grupa nieformalna Punkt Wspólny) zajmuje się innowacyjnymi praktykami artystyczo-społecznymi na terenie miasta Poznania, promuje młodą sztukę i przedsięwzięcia lokalnych artystów, projektantów oraz poszukuje nowych form edukacji kulturalnej.
W skład Stowarzyszenia wchodzą artyści, badacze, miejscy aktywiści, graficy, architekci, producenci
oraz animatorzy kultury.

Kontakt

kontakt

W czym możemy pomóc?

Nowy Plan_2022_19.png

Stowarzyszenie Architektów Polskich o. Poznań ul. Stary Rynek 56 61-772 Poznań email: wspolpraca.sarppoznan@gmail.com

Nowy Plan_2022_17.png

Centrum otwarte ul. Masztalarska 8, II piętro (w Estrada Poznańska) email: biuro@centrumotwarte.pl

Nowy Plan_2024_logotypy_1188x350.png
bottom of page