Szukaj
  • Nowy Plan

WILLA dom odebrany

Zaktualizowano: 25 paź 2020
Niewielka, ale jedyna w swoim rodzaju – trudno o drugą tak udaną willę w całym mieście. Modernistyczny dom przy al. Niepodległości od dekad budzi ciekawość poznaniaków. Nie tylko ze względu na wyjątkowo udane proporcje, szlachetną prostotę, dobre detale i trafnie dobrane materiały.

Elektryzująca jest historia budynku: jednorodzinny dom z drugiej połowy lat 60. bardzo krótko służył bowiem swoim właścicielom. Juliana Lewandowskiego, prywatnego przedsiębiorcę, który dom wybudował i zasiedlił wraz z rodziną, PRL-owskie władze wywłaszczyły bezprawnie w 1968 roku.

Dlaczego? Kto się do tego przyczynił? Co mieściło się w willi latach 70 i 80? O tym wszystkim, a także o historii powstania domu, jego projektantach, oraz o swoim ojcu, opowiada Małgorzata Malik, córka inwestora.

Lewandowski odzyskał swój dom w III RP, ale nigdy już w nim nie zamieszkał. Dziś, po kolejnych zmianach właścicieli, willa mieści pensjonat Izby Lekarskiej, która ma swoją siedzibę w sąsiednim budynku.

Za starannie odrestaurowanymi elewacjami, które w większości zachowały swój dawny charakter mieszczą się jednak zupełnie inne wnętrza niż w latach 60. ubiegłego wieku.LINK do filmu: https://youtu.be/MvbcoXjh3_A


Za pomoc w realizacji nagrania dziękujemy Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej


Film jest finansowany ze środków Miasta Poznań, środków Centrum Inicjatyw Lokalnych w Poznaniu oraz Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.


71 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie